Visitor

Contest Name :08 August Documentary, Submission Date :08-19-2008, Uploaded By : Mark
Directed By :  mark abriel, wrtier/photographer/holistic health,,
Shot On: mini DV, Edited On: final cut pro,  Crew Members: 3  Duration:
Byron Bay ,nsw , Australia   Views: 1773
Inspiration: Australia's seaside town of Byron Bay, known for its perfect surf, and nature, has become a center for unexplained aerial phenomenon
       3



 
Amazing stuff here Mark. The footage of the UFO is real proof that we are not alone... 
Pretty interesting, maybe we are not alone. Nice surfing for a kid from Cocoa Beach Hidh. 
The fact that these phenomena seem to be recurrent in the area, thanks to rich documentation produced by Mark Abriel and others, should be sufficient to promote a serious and systematic scientific investigation of such phenomena using several instruments such as cameras equipped with dispersion grating, VLF-ELF receiver, radar, and IR Thermocamera (in particular this one). This documentary can be important to focus the importance of scientific monitoring of these anomalies, well far away from any "ufological" premature interpretation. When such phenomena are frequent in a given area the possibility to monitor them scientifically is certainly non-zero (for instance: research carried out in Hessdalen, Norway) 
Documentary Films >

Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
For Example You're A-Jacob
For Example You're A
Directed By Jacob
Germany
2.34 min 4
Forgotten Sisters 2-Jadran
Forgotten Sisters 2
Directed By Jadran
Croatia
2.88 min 0
Baqa`a Camp-Shady
Baqa`a Camp
Directed By Shady

2.04 min 0
Byron mystery lights-mark
Byron mystery lights
Directed By mark
Australia
3.07 min 1
Tent City Ontario Ca-Gabriel
Tent City Ontario Ca
Directed By Gabriel

5.02 min 0
A Tango For No One-Faryde
A Tango For No One
Directed By Faryde
France
2.99 min 1
Manas-Kubanychbek
Manas
Directed By Kubanychbek
Kyrgyzstan
3.00 min 2
The Life of a Pro Ga-Johnny
The Life of a Pro Ga
Directed By Johnny
United States
4.98 min 1
New Birth-Jadro311
New Birth
Directed By Jadro311
Croatia
1.07 min 0
Light Prohibition-Andrea
Light Prohibition
Directed By Andrea
Italy
5.02 min 0
Navajo Weaving-Doug
Navajo Weaving
Directed By Doug
United States
1.82 min 0
Blacksmith-xun
Blacksmith
Directed By xun
China
0.61 min 0
BLIEVE-Alex
BLIEVE
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 0
Eight-And-A-Third Mi-Alan
Eight-And-A-Third Mi
Directed By Alan
United States
1.87 min 0
Multan Report Dm Dig-saqib
Multan Report Dm Dig
Directed By saqib

0.70 min 0
Hondurans missing in-Deborah
Hondurans missing in
Directed By Deborah
Mexico
3.02 min 1
A Faith Thing-Victor
A Faith Thing
Directed By Victor
Colombia
2.71 min 0
Vocational Education-Mr.Sachin
Vocational Education
Directed By Mr.Sachin
India
3.33 min 0
Underwater World In -Ernest
Underwater World In
Directed By Ernest
United States
2.99 min 2
The Cloning of the K-Shauna
The Cloning of the K
Directed By Shauna
United Kingdom
3.17 min 1
Not A Country For An-David
Not A Country For An
Directed By David

1.67 min 0
cross the road-Lucas
cross the road
Directed By Lucas
Brazil
1.68 min 0
Paradise City-Pieter
Paradise City
Directed By Pieter
South Africa
1.53 min 0
Losing A Daughter-Lynsey
Losing A Daughter
Directed By Lynsey
United States
1.20 min 3
London Calling-Stamatis
London Calling
Directed By Stamatis
Greece
4.59 min 1
The Making of an Ama-Daniel
The Making of an Ama
Directed By Daniel
New Zealand
3.33 min 0
Games Of European Co-Gregory
Games Of European Co
Directed By Gregory
Greece
3.22 min 0
Philis-Adam
Philis
Directed By Adam
United Kingdom
4.49 min 0
1935-phillip
1935
Directed By phillip
United States
4.31 min 0
Montauk Unveiled : T-Christopher
Montauk Unveiled : T
Directed By Christopher
United States
2.14 min 0
Victim of War-Mevlüt
Victim of War
Directed By Mevlüt
Turkey
3.51 min 1
Two Cities, One Week-Carmen
Two Cities, One Week
Directed By Carmen
United States
3.67 min 0
Blind Faith-Andy
Blind Faith
Directed By Andy
United Kingdom
3.00 min 2
Manger Du Beton, Eat-urgart
Manger Du Beton, Eat
Directed By urgart
Switzerland
1.60 min 2
Batalha final-Raphael
Batalha final
Directed By Raphael
United States
2.93 min 0
Bush Dog-Chris
Bush Dog
Directed By Chris

2.98 min 0
the Gospel of Mark-Larry
the Gospel of Mark
Directed By Larry
United States
3.18 min 0
Global Warming-Mohamed
Global Warming
Directed By Mohamed

2.99 min 0
Bimini Challenge-Kendra
Bimini Challenge
Directed By Kendra
United States
2.57 min 0
Live In Beijing-wei
Live In Beijing
Directed By wei
China
1.14 min 0
marcha en Juarez-DubethRamferi
marcha en Juarez
Directed By DubethRamferi
United States
4.58 min 0
This Is Me-Sophie
This Is Me
Directed By Sophie
United Kingdom
1.85 min 0
Hocus-Pocus-xplusrey
Hocus-Pocus
Directed By xplusrey

1.20 min 0
financial crisis v/s-shihab
financial crisis v/s
Directed By shihab
India
3.33 min 0
It's A Trap-Shauna
It's A Trap
Directed By Shauna
United Kingdom
2.91 min 0
My Lockdown Experien-Emem
My Lockdown Experien
Directed By Emem
Nigeria
2.63 min 0
Perspective Of Love-Alain
Perspective Of Love
Directed By Alain
United States
3.00 min 0
Ben & Slane at the c-Damian
Ben & Slane at the c
Directed By Damian
France
4.58 min 0