African Safari In Kenya

Contest Name :08 October Documentary, Submission Date :10-14-2008, Uploaded By : Ernest
Directed By :  Ernest Carlos, Merchant Marine,,
Shot On: Panasonic DVX100b, Edited On: adobe primiere,  Crew Members: 2  Duration:
Hackensack ,NJ , United States   Views: 1154
Inspiration: Visiting the motherland has been my dream
       4



 
Love ir! 
hope to do such like kind of studies.  
Thanks for taking us around the world and back safe and sound. Love the energy you put behind that exciting footage. Shorty Brown 
Peace . brother sorry it took me so long. Im officially in now : ) love the films. I will be swimming through your archive. X Clan , Dark Sun . world wide baby!!! safe travels . Master Ernest one Bro. J 
Documentary Films >

Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
Visitor -mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.43 min 0
Ciupete-Silviu
Ciupete
Directed By Silviu

3.43 min 0
Manas-Kubanychbek
Manas
Directed By Kubanychbek
Kyrgyzstan
3.00 min 2
The Life of a Pro Ga-Johnny
The Life of a Pro Ga
Directed By Johnny
United States
4.98 min 1
180 Degrees-Jardiel
180 Degrees
Directed By Jardiel

0.89 min 0
Aussie Adventure Sho-Matthew
Aussie Adventure Sho
Directed By Matthew
Australia
2.03 min 0
For Example You're A-Jacob
For Example You're A
Directed By Jacob
Germany
2.34 min 4
Forgotten Sisters 2-Jadran
Forgotten Sisters 2
Directed By Jadran
Croatia
2.88 min 0
Click-Aliakbar
Click
Directed By Aliakbar
United Kingdom
2.57 min 0
Bomb In The Bath-Colin
Bomb In The Bath
Directed By Colin
United Kingdom
1.50 min 1
Byron mystery lights-mark
Byron mystery lights
Directed By mark
Australia
3.07 min 1
BLIEVE-Alex
BLIEVE
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 0
Bacon-Richard
Bacon
Directed By Richard
Canada
2.91 min 1
Eight-And-A-Third Mi-Alan
Eight-And-A-Third Mi
Directed By Alan
United States
1.87 min 0
Hondurans missing in-Deborah
Hondurans missing in
Directed By Deborah
Mexico
3.02 min 1
Technical Alexander -Gregory
Technical Alexander
Directed By Gregory
Greece
3.14 min 2
Vocational Education-Mr.Sachin
Vocational Education
Directed By Mr.Sachin
India
3.33 min 0
New Birth-Jadro311
New Birth
Directed By Jadro311
Croatia
1.07 min 0
Beautiful Girls' Liv-mengying
Beautiful Girls' Liv
Directed By mengying

1.32 min 0
Light Prohibition-Andrea
Light Prohibition
Directed By Andrea
Italy
5.02 min 0
Navajo Weaving-Doug
Navajo Weaving
Directed By Doug
United States
1.82 min 0
Glimpse From The Mou-Laila
Glimpse From The Mou
Directed By Laila

2.90 min 0
The Making of an Ama-Daniel
The Making of an Ama
Directed By Daniel
New Zealand
3.33 min 0
The Archaeology Of C-Tom
The Archaeology Of C
Directed By Tom
United States
3.92 min 0
Philis-Adam
Philis
Directed By Adam
United Kingdom
4.49 min 0
1935-phillip
1935
Directed By phillip
United States
4.31 min 0
Conversations With A-Tiffany
Conversations With A
Directed By Tiffany

1.17 min 2
Montauk Unveiled : T-Christopher
Montauk Unveiled : T
Directed By Christopher
United States
2.14 min 0
The Cloning of the K-Shauna
The Cloning of the K
Directed By Shauna
United Kingdom
3.17 min 1
Beautiful Victoria-John
Beautiful Victoria
Directed By John
Canada
3.00 min 0
cross the road-Lucas
cross the road
Directed By Lucas
Brazil
1.68 min 0
Xang-PATRICIA
Xang
Directed By PATRICIA
Colombia
2.10 min 0
London Calling-Stamatis
London Calling
Directed By Stamatis
Greece
4.59 min 1
the Gospel of Mark-Larry
the Gospel of Mark
Directed By Larry
United States
3.18 min 0
Bimini Challenge-Kendra
Bimini Challenge
Directed By Kendra
United States
2.57 min 0
marcha en Juarez-DubethRamferi
marcha en Juarez
Directed By DubethRamferi
United States
4.58 min 0
Spirit Of Fashion-Tom
Spirit Of Fashion
Directed By Tom

4.92 min 0
Victim of War-Mevlüt
Victim of War
Directed By Mevlüt
Turkey
3.51 min 1
Two Cities, One Week-Carmen
Two Cities, One Week
Directed By Carmen
United States
3.67 min 0
The Golden Age Part -David
The Golden Age Part
Directed By David

1.56 min 0
Pirates Of The 3rd W-Pieter
Pirates Of The 3rd W
Directed By Pieter
South Africa
3.00 min 0
Blind Faith-Andy
Blind Faith
Directed By Andy
United Kingdom
3.00 min 2
Batalha final-Raphael
Batalha final
Directed By Raphael
United States
2.93 min 0
Single Mother Who Ad-ambika
Single Mother Who Ad
Directed By ambika

0.78 min 0
The Purple Heart-Kwame
The Purple Heart
Directed By Kwame
United States
3.02 min 1
Man Versus Nature-Abhijit
Man Versus Nature
Directed By Abhijit
India
2.97 min 17
NAWAB-Sebastian
NAWAB
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.68 min 0
She Didn`t Come-Jadran
She Didn`t Come
Directed By Jadran
Croatia
2.44 min 0