Fluorescent Light - Bio-Stress

Contest Name :09 Jan-Feb-March Documentary, Submission Date :03-09-2009, Uploaded By : Mark
Directed By :  Mark Abriel, photographer/writer/holistic health,,
Shot On: Mini-DV, Edited On: Final Cut ,  Crew Members: 2  Duration:
byron bay ,nsw , Australia   Views: 1182
Inspiration: Germany has banned fluorescent lighting due to adverse health effects. While other countries ban traditional lighting in favour of fluorescent bulbs.
       1



 
I am not assured of it, Victor Muh have paid 1 dollar for voting, there Is no sense to pay 20 000 $ for reception 500 $ which you can not win. I assume, Victor Muh make placed the link from his sites to His Filmaka.com page. Try to type your name and a surname in the Google Search engine, (as you are registered in Filmaka.com). the Quantity of viewings is not quantity have voted. I'm also made references(links) from my sites to Filmaka.com. Try an example click on a photo picture after that. But in Belarus 10 million population only. Best Regards Igor Shumeyko. 
Documentary Films >

Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Racing...Life-chadwick
Racing...Life
Directed By chadwick
United States
1.22 min 0
Poetry of earth is n-Stratis
Poetry of earth is n
Directed By Stratis
Greece
1.58 min 5
Jerildean Wray A Tru-TED
Jerildean Wray A Tru
Directed By TED

2.82 min 0
Parkour/Freeruning-Josh
Parkour/Freeruning
Directed By Josh
United States
1.47 min 0
Alexandrian Poets-Stanka
Alexandrian Poets
Directed By Stanka

3.49 min 0
Ben-Spike
Ben
Directed By Spike
Australia
3.01 min 2
Rock Bottom-Matt
Rock Bottom
Directed By Matt
United Kingdom
15.26 min 0
The Lorraine Walker -Clare
The Lorraine Walker
Directed By Clare
Canada
3.50 min 0
Sway With Me-Martin
Sway With Me
Directed By Martin
United States
3.31 min 0
Sip-Kelly
Sip
Directed By Kelly
Australia
1.00 min 0
Bon Appetit-Matthew
Bon Appetit
Directed By Matthew
United Kingdom
2.46 min 1
diaolou-zhang
diaolou
Directed By zhang
China
2.74 min 0
Chinese Dream-Tianli
Chinese Dream
Directed By Tianli
United States
3.00 min 2
Mountain City-Mengying
Mountain City
Directed By Mengying
United States
2.90 min 0
Zebro  Lost In Space-Gubin
Zebro Lost In Space
Directed By Gubin

3.43 min 0
Contrary To Consumat-Tinna
Contrary To Consumat
Directed By Tinna
Sweden
1.62 min 0
Brown Busker-Guy
Brown Busker
Directed By Guy
Albania
2.02 min 0
Songkran - Chiang Ma-Brandon
Songkran - Chiang Ma
Directed By Brandon
United States
1.60 min 0
Sistering-Swati
Sistering
Directed By Swati
Canada
4.58 min 3
Faces Ancient Greek -Gregory
Faces Ancient Greek
Directed By Gregory
Greece
1.00 min 1
Fear Of The Dark-Arpan
Fear Of The Dark
Directed By Arpan
India
3.33 min 0
Aphesh In 2nd Beach-Faith
Aphesh In 2nd Beach
Directed By Faith

1.29 min 0
THE PLANTER-RAFAEL
THE PLANTER
Directed By RAFAEL
Australia
4.00 min 0
Colonial Kids Part 1-Paloma
Colonial Kids Part 1
Directed By Paloma
United States
2.52 min 0
Game of Chance-Mark
Game of Chance
Directed By Mark
Australia
7.07 min 2
Job Market discrimin-DeGerald
Job Market discrimin
Directed By DeGerald
United States
3.65 min 0
Tiananmen-Kang
Tiananmen
Directed By Kang
China
1.58 min 2
The Village-Maxime
The Village
Directed By Maxime
France
3.33 min 0
Deadline Projects-Peter
Deadline Projects
Directed By Peter

2.87 min 1
Working With Randy-Billy
Working With Randy
Directed By Billy
United States
2.99 min 0
Land of Chinggis Kha-Paul
Land of Chinggis Kha
Directed By Paul
United States
2.92 min 2
Smoky Shadow-Hiren
Smoky Shadow
Directed By Hiren

2.34 min 0
Angel's Gate-Christopher
Angel's Gate
Directed By Christopher
United States
1.88 min 0
Disneys ICP 2009 -PATRICIA
Disneys ICP 2009
Directed By PATRICIA
Colombia
3.33 min 1
A Couple Dead Dreams-DAN
A Couple Dead Dreams
Directed By DAN

4.61 min 0
Reversing Autism Nat-Lynne
Reversing Autism Nat
Directed By Lynne
United States
2.17 min 0
Confession Of A Doct-Shady
Confession Of A Doct
Directed By Shady

1.86 min 0
The Gospel Xperience-David
The Gospel Xperience
Directed By David
United States
0.99 min 1
Breakin' at 40-Raphael
Breakin' at 40
Directed By Raphael
United States
3.33 min 0
Life...-Rishabh
Life...
Directed By Rishabh
India
2.95 min 0
Illegal Immigrant-Markus
Illegal Immigrant
Directed By Markus
United States
2.98 min 2
Manas-Kubanychbek
Manas
Directed By Kubanychbek
Kyrgyzstan
3.00 min 2
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
France
3.74 min 0
The Life of a Pro Ga-Johnny
The Life of a Pro Ga
Directed By Johnny
United States
4.98 min 1
For Example You're A-Jacob
For Example You're A
Directed By Jacob
Germany
2.34 min 4
Forgotten Sisters 2-Jadran
Forgotten Sisters 2
Directed By Jadran
Croatia
2.88 min 0
Ninja-Kabutsuchi
Ninja
Directed By Kabutsuchi

2.44 min 0
Byron mystery lights-mark
Byron mystery lights
Directed By mark
Australia
3.07 min 1