Leadbelly

Contest Name :09 Jan-Feb-March Documentary, Submission Date :03-11-2009, Uploaded By : X
Directed By :  J.M. Harper, Filmmaker,,
   Crew Members: 0  Duration:
Princeton ,NJ , United States   Views: 2016
Inspiration: Murderer. Musician. Legend. A short form tribute to the most stunning American folk blues musician in modern history.
       2



 
Spectacular! 
I am not assured of it, Victor Muh have paid 1 dollar for voting, there Is no sense to pay 20 000 $ for reception 500 $ which you can not win. I assume, Victor Muh make placed the link from his sites to His Filmaka.com page. Try to type your name and a surname in the Google Search engine, (as you are registered in Filmaka.com). the Quantity of viewings is not quantity have voted. I'm also made references(links) from my sites to Filmaka.com. Try an example click on a photo picture after that. But in Belarus 10 million population only. Best Regards Igor Shumeyko. 
Documentary Films >

Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
Paradise City-Pieter
Paradise City
Directed By Pieter
South Africa
1.53 min 0
Poetry of earth is n-Stratis
Poetry of earth is n
Directed By Stratis
Greece
1.58 min 5
Beautiful city-Mohsen
Beautiful city
Directed By Mohsen
Australia
3.20 min 5
Ben-Spike
Ben
Directed By Spike
Australia
3.01 min 2
Parkour/Freeruning-Josh
Parkour/Freeruning
Directed By Josh
United States
1.47 min 0
Dance of the palm fr-mark
Dance of the palm fr
Directed By mark
Australia
3.27 min 2
Rock Bottom-Matt
Rock Bottom
Directed By Matt
United Kingdom
15.26 min 0
Not A Country For An-David
Not A Country For An
Directed By David

1.67 min 0
Coming Of The Son Of-Brad
Coming Of The Son Of
Directed By Brad
United States
2.95 min 3
Sway With Me-Martin
Sway With Me
Directed By Martin
United States
3.31 min 0
Songkran - Chiang Ma-Brandon
Songkran - Chiang Ma
Directed By Brandon
United States
1.60 min 0
Bush Dog-Chris
Bush Dog
Directed By Chris

2.98 min 0
War Theater & Animal-Igor
War Theater & Animal
Directed By Igor
Belarus
2.99 min 3
Bon Appetit-Matthew
Bon Appetit
Directed By Matthew
United Kingdom
2.46 min 1
Global Warming-Mohamed
Global Warming
Directed By Mohamed

2.99 min 0
Violence-Tsipi
Violence
Directed By Tsipi
Israel
5.27 min 0
Mountain City-Mengying
Mountain City
Directed By Mengying
United States
2.90 min 0
An Honest Interview -Michael
An Honest Interview
Directed By Michael
United Kingdom
33.08 min 0
Brown Busker-Guy
Brown Busker
Directed By Guy
Albania
2.02 min 0
Manger Du Beton, Eat-urgart
Manger Du Beton, Eat
Directed By urgart
Switzerland
1.60 min 2
Eyerony-Emerson
Eyerony
Directed By Emerson
United States
3.12 min 1
Faces Ancient Greek -Gregory
Faces Ancient Greek
Directed By Gregory
Greece
1.00 min 1
19-Ryan
19
Directed By Ryan
United States
2.50 min 0
Land of Chinggis Kha-Paul
Land of Chinggis Kha
Directed By Paul
United States
2.92 min 2
Small Town, Big Hear-Jakob
Small Town, Big Hear
Directed By Jakob
Canada
3.00 min 0
Colonial Kids Part 1-Paloma
Colonial Kids Part 1
Directed By Paloma
United States
2.52 min 0
Fear Of The Dark-Arpan
Fear Of The Dark
Directed By Arpan
India
3.33 min 0
One Roof-Jon
One Roof
Directed By Jon

2.54 min 0
allegedly-I.DOL
allegedly
Directed By I.DOL
United Kingdom
0.50 min 0
Help Street Children-Sabina
Help Street Children
Directed By Sabina
Canada
5.33 min 1
Hocus-Pocus-xplusrey
Hocus-Pocus
Directed By xplusrey

1.20 min 0
Singing In Beijing-Victor
Singing In Beijing
Directed By Victor
China
3.00 min 11
The Village-Maxime
The Village
Directed By Maxime
France
3.33 min 0
Intro To La Ceiba-Jardiel
Intro To La Ceiba
Directed By Jardiel

1.70 min 0
My Own Private Ice S-Algis
My Own Private Ice S
Directed By Algis
Canada
2.86 min 0
Disneys ICP 2009 -PATRICIA
Disneys ICP 2009
Directed By PATRICIA
Colombia
3.33 min 1
We Belong-Ashley
We Belong
Directed By Ashley
United States
4.51 min 0
The Gospel Xperience-David
The Gospel Xperience
Directed By David
United States
0.99 min 1
Reversing Autism Nat-Lynne
Reversing Autism Nat
Directed By Lynne
United States
2.17 min 0
Face To Face-Martin
Face To Face
Directed By Martin
United States
3.67 min 0
minutes before suici-Arpan
minutes before suici
Directed By Arpan
India
9.37 min 1
Udawalawe-Mark
Udawalawe
Directed By Mark
Australia
5.42 min 1
The Enterprise Of Mi-Giovanni
The Enterprise Of Mi
Directed By Giovanni

2.66 min 1
Nalanda University R-manoj
Nalanda University R
Directed By manoj
India
1.72 min 2
Life...-Rishabh
Life...
Directed By Rishabh
India
2.95 min 0
Puppets have no Face-Yasser
Puppets have no Face
Directed By Yasser

3.09 min 0
Greek Griffin (Grypa-Gregory
Greek Griffin (Grypa
Directed By Gregory
Greece
2.14 min 0
News At 10-Tiffany
News At 10
Directed By Tiffany

0.92 min 0