Prawn Culture

Contest Name :09 July-August Documentary, Submission Date :07-25-2009, Uploaded By : Abhijit
Directed By :  Abhijit Ghosh, Video Editor,,
Shot On: Sony PD 170, Edited On: Adobe Premiere Pro,  Crew Members: 3  Duration:
Pandaveswar ,West Bengal , India   Views: 1110
Inspiration: The film shows a morning at a prawn cultivation river in Sandeshkhali, India. The beauty of the nature, the dawn, the sounds of the birds, the fishing people's technicalities of capturing prawn are showcased with details.
       1



 
Interesting film Abhijit. Making a documentary in 3 minutes I'm sure it limits you expressing more details. I love learning about other cultures and the way they live. The life so simple and beautiful. Great photography on this piece. I would have liked to learn more about the people and who they are and what they do. Good luck!! 
Documentary Films >

Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Conversations With A-Tiffany
Conversations With A
Directed By Tiffany

1.17 min 2
Racing...Life-chadwick
Racing...Life
Directed By chadwick
United States
1.22 min 0
Poetry of earth is n-Stratis
Poetry of earth is n
Directed By Stratis
Greece
1.58 min 5
Beautiful Victoria-John
Beautiful Victoria
Directed By John
Canada
3.00 min 0
Parkour/Freeruning-Josh
Parkour/Freeruning
Directed By Josh
United States
1.47 min 0
Xang-PATRICIA
Xang
Directed By PATRICIA
Colombia
2.10 min 0
The Lorraine Walker -Clare
The Lorraine Walker
Directed By Clare
Canada
3.50 min 0
The Archaeology Of C-Tom
The Archaeology Of C
Directed By Tom
United States
3.92 min 0
Sip-Kelly
Sip
Directed By Kelly
Australia
1.00 min 0
Spirit Of Fashion-Tom
Spirit Of Fashion
Directed By Tom

4.92 min 0
diaolou-zhang
diaolou
Directed By zhang
China
2.74 min 0
The Golden Age Part -David
The Golden Age Part
Directed By David

1.56 min 0
Chinese Dream-Tianli
Chinese Dream
Directed By Tianli
United States
3.00 min 2
Pirates Of The 3rd W-Pieter
Pirates Of The 3rd W
Directed By Pieter
South Africa
3.00 min 0
Mountain City-Mengying
Mountain City
Directed By Mengying
United States
2.90 min 0
Single Mother Who Ad-ambika
Single Mother Who Ad
Directed By ambika

0.78 min 0
The Purple Heart-Kwame
The Purple Heart
Directed By Kwame
United States
3.02 min 1
Songkran - Chiang Ma-Brandon
Songkran - Chiang Ma
Directed By Brandon
United States
1.60 min 0
Sistering-Swati
Sistering
Directed By Swati
Canada
4.58 min 3
Nankou-liangxiaofei
Nankou
Directed By liangxiaofei
China
2.87 min 0
Fear Of The Dark-Arpan
Fear Of The Dark
Directed By Arpan
India
3.33 min 0
THE PLANTER-RAFAEL
THE PLANTER
Directed By RAFAEL
Australia
4.00 min 0
Game of Chance-Mark
Game of Chance
Directed By Mark
Australia
7.07 min 2
Mother Day-saqib
Mother Day
Directed By saqib

4.86 min 0
Job Market discrimin-DeGerald
Job Market discrimin
Directed By DeGerald
United States
3.65 min 0
Shapes-Reuben
Shapes
Directed By Reuben

2.48 min 0
Tiananmen-Kang
Tiananmen
Directed By Kang
China
1.58 min 2
The Village-Maxime
The Village
Directed By Maxime
France
3.33 min 0
She Didn`t Come-Jadran
She Didn`t Come
Directed By Jadran
Croatia
2.44 min 0
Working With Randy-Billy
Working With Randy
Directed By Billy
United States
2.99 min 0
Wild Spirit Wolf San-Lynsey
Wild Spirit Wolf San
Directed By Lynsey
United States
2.51 min 0
Land of Chinggis Kha-Paul
Land of Chinggis Kha
Directed By Paul
United States
2.92 min 2
Bullying Hurts-brittany
Bullying Hurts
Directed By brittany

0.51 min 0
Angel's Gate-Christopher
Angel's Gate
Directed By Christopher
United States
1.88 min 0
Kunfu Kids -Ernest
Kunfu Kids
Directed By Ernest
United States
5.41 min 3
Disneys ICP 2009 -PATRICIA
Disneys ICP 2009
Directed By PATRICIA
Colombia
3.33 min 1
Vergina Ancient Gree-Gregory
Vergina Ancient Gree
Directed By Gregory
Greece
2.81 min 0
Reversing Autism Nat-Lynne
Reversing Autism Nat
Directed By Lynne
United States
2.17 min 0
Cormorant Fish-xun
Cormorant Fish
Directed By xun
China
1.99 min 0
Breakin' at 40-Raphael
Breakin' at 40
Directed By Raphael
United States
3.33 min 0
Portokalenia-SPIRO
Portokalenia
Directed By SPIRO

1.39 min 0
Illegal Immigrant-Markus
Illegal Immigrant
Directed By Markus
United States
2.98 min 2
Manas-Kubanychbek
Manas
Directed By Kubanychbek
Kyrgyzstan
3.00 min 2
Greg Irwin: Hamilton-Richard
Greg Irwin: Hamilton
Directed By Richard
United States
3.00 min 0
The Life of a Pro Ga-Johnny
The Life of a Pro Ga
Directed By Johnny
United States
4.98 min 1
Life At The Big Hous-Jardiel
Life At The Big Hous
Directed By Jardiel

1.67 min 0
For Example You're A-Jacob
For Example You're A
Directed By Jacob
Germany
2.34 min 4
The Ballad Of Robert-PARTHIBAN
The Ballad Of Robert
Directed By PARTHIBAN
United States
2.97 min 0