Live Like A Legend

Contest Name :09 July-August Documentary, Submission Date :08-28-2009, Uploaded By : Sandeep
Directed By :  Sandeep Kiran, Business,,
Shot On: Sony HDV, Edited On: Adobe Pro,  Crew Members: 5  Duration:
Chennai ,Tamilnadu , India   Views: 800
Inspiration: BASED ON AN INCIDENT THAT HAPPENED TO ME 4 YEARS AGO IN VIJAYAWADA, ANDHRA PRADESH , INDIA
       0



 
Documentary Films >

Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Night & Day In  Reyk-Tinna
Night & Day In Reyk
Directed By Tinna
Sweden
1.57 min 0
%U5c45%u4f4f%u73af%u-%u66F9%u78CA
%U5c45%u4f4f%u73af%u
Directed By %u66F9%u78CA
China
2.91 min 2
NAWAB-Sebastian
NAWAB
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.68 min 0
Nature Of The Beast-James
Nature Of The Beast
Directed By James
Australia
3.00 min 2
no escape a silent c-ananthakrishnan
no escape a silent c
Directed By ananthakrishnan
India
3.33 min 1
Berlin Diversity- Nashat
Berlin Diversity
Directed By Nashat

4.34 min 1
Can We Do It? -Carrie
Can We Do It?
Directed By Carrie
United States
1.22 min 0
financial crisis v/s-shihab
financial crisis v/s
Directed By shihab
India
3.33 min 0
Life And Death In Ci-Patricia
Life And Death In Ci
Directed By Patricia
Colombia
1.00 min 0
Tami and Tara A Love-Sharon
Tami and Tara A Love
Directed By Sharon
United States
2.98 min 0
Sweetfire -Mat
Sweetfire
Directed By Mat

3.21 min 1
Brad Kay An Unurban -Varda
Brad Kay An Unurban
Directed By Varda
United States
3.27 min 2
Seniors (Master Thea-Miguel
Seniors (Master Thea
Directed By Miguel
Venezuela
2.89 min 0
Surprise-Ozum
Surprise
Directed By Ozum
United States
5.00 min 2
Super Kid-Harish
Super Kid
Directed By Harish

2.58 min 0
Fluorescent Light - -Mark
Fluorescent Light -
Directed By Mark
Australia
3.22 min 1
Coming Back-Seraphina
Coming Back
Directed By Seraphina
United Kingdom
2.41 min 1
Passing Thru-Yasunari
Passing Thru
Directed By Yasunari
Malaysia
1.00 min 0
Breakfast-jacky
Breakfast
Directed By jacky
China
2.32 min 0
Dancing Through The -Ebony
Dancing Through The
Directed By Ebony
Australia
2.98 min 1
Oscar
Oscar "IIX", Catholi
Directed By Brendan
United States
3.00 min 0
Climate Change the R-Charley
Climate Change the R
Directed By Charley
United States
4.35 min 0
Aussie Adventure Sho-Matthew
Aussie Adventure Sho
Directed By Matthew
Australia
2.03 min 0
Why I run-Joe
Why I run
Directed By Joe
United Kingdom
2.25 min 0
Bomb In The Bath-Colin
Bomb In The Bath
Directed By Colin
United Kingdom
1.50 min 1
Yes we can power of -Andrew
Yes we can power of
Directed By Andrew
Egypt
3.00 min 0
Jerildean Wray A Tru-TED
Jerildean Wray A Tru
Directed By TED

2.82 min 0
Flying BangBang-Shu
Flying BangBang
Directed By Shu
China
2.98 min 0
Visitor -mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.43 min 0
Alexandrian Poets-Stanka
Alexandrian Poets
Directed By Stanka

3.49 min 0
The Underside Of Hor-Igor
The Underside Of Hor
Directed By Igor
Belarus
2.05 min 2
Umbrellas.-Kamil
Umbrellas.
Directed By Kamil
Canada
3.50 min 0
Technical Alexander -Gregory
Technical Alexander
Directed By Gregory
Greece
3.14 min 2
Contrary To Consumat-Tinna
Contrary To Consumat
Directed By Tinna
Sweden
1.62 min 0
Dollcumentary -Shelby
Dollcumentary
Directed By Shelby
United States
3.49 min 2
Summer Town-ma
Summer Town
Directed By ma
China
2.15 min 0
get through-graffiti
get through
Directed By graffiti
China
0.75 min 3
Jenee Harrison - Art-Tony
Jenee Harrison - Art
Directed By Tony
United States
4.50 min 1
Bacon-Richard
Bacon
Directed By Richard
Canada
2.91 min 1
Man,Freedom & God(DV-Robin
Man,Freedom & God(DV
Directed By Robin
India
2.88 min 0
Zebro  Lost In Space-Gubin
Zebro Lost In Space
Directed By Gubin

3.43 min 0
Surfings inner journ-mark
Surfings inner journ
Directed By mark
Australia
3.17 min 0
Live Like A Legend-Sandeep
Live Like A Legend
Directed By Sandeep
India
3.33 min 0
Deadline Projects-Peter
Deadline Projects
Directed By Peter

2.87 min 1
Dirt Tracker-Benjamin
Dirt Tracker
Directed By Benjamin
Canada
4.58 min 0
Beautiful Victoria-John
Beautiful Victoria
Directed By John
Canada
3.00 min 0
Smoky Shadow-Hiren
Smoky Shadow
Directed By Hiren

2.34 min 0
Xang-PATRICIA
Xang
Directed By PATRICIA
Colombia
2.10 min 0