Kids Matter

Contest Name :Documentary Competition #2, Submission Date :04-24-2019, Uploaded By : R. Lee
Directed By :  , ,,
    Duration:
, ,    Views: 1306
       2



 
Children are our future! Coaching and mentoring is extremely important.  
Children are our future! Coaching and mentoring is extremely important.  
Documentary Films >

Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
LIFE TEATER, Who is -Igor
LIFE TEATER, Who is
Directed By Igor
Belarus
1.85 min 1
Not A Country For An-David
Not A Country For An
Directed By David

1.67 min 0
Prawn Culture-Abhijit
Prawn Culture
Directed By Abhijit
India
2.90 min 1
Paradise City-Pieter
Paradise City
Directed By Pieter
South Africa
1.53 min 0
Losing A Daughter-Lynsey
Losing A Daughter
Directed By Lynsey
United States
1.20 min 3
Beautiful city-Mohsen
Beautiful city
Directed By Mohsen
Australia
3.20 min 5
Games Of European Co-Gregory
Games Of European Co
Directed By Gregory
Greece
3.22 min 0
allegedly-I.DOL
allegedly
Directed By I.DOL
United Kingdom
0.50 min 0
Singing In Beijing-Victor
Singing In Beijing
Directed By Victor
China
3.00 min 11
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 0
Eyerony-Emerson
Eyerony
Directed By Emerson
United States
3.12 min 1
Nalanda University R-manoj
Nalanda University R
Directed By manoj
India
1.72 min 2
Manger Du Beton, Eat-urgart
Manger Du Beton, Eat
Directed By urgart
Switzerland
1.60 min 2
My Own Private Ice S-Algis
My Own Private Ice S
Directed By Algis
Canada
2.86 min 0
sausage party-Elliott
sausage party
Directed By Elliott
United States
3.33 min 1
Bush Dog-Chris
Bush Dog
Directed By Chris

2.98 min 0
Dead Skins-Damien
Dead Skins
Directed By Damien
Canada
3.28 min 0
Global Warming-Mohamed
Global Warming
Directed By Mohamed

2.99 min 0
Live In Beijing-wei
Live In Beijing
Directed By wei
China
1.14 min 0
An Honest Interview -Michael
An Honest Interview
Directed By Michael
United Kingdom
33.08 min 0
This Is Me-Sophie
This Is Me
Directed By Sophie
United Kingdom
1.85 min 0
minutes before suici-Arpan
minutes before suici
Directed By Arpan
India
9.37 min 1
19-Ryan
19
Directed By Ryan
United States
2.50 min 0
Life on Location-Christopher
Life on Location
Directed By Christopher
United States
2.17 min 0
Perspective Of Love-Alain
Perspective Of Love
Directed By Alain
United States
3.00 min 0
Small Town, Big Hear-Jakob
Small Town, Big Hear
Directed By Jakob
Canada
3.00 min 0
A Bridge Too Old-youngzhengfan
A Bridge Too Old
Directed By youngzhengfan
China
1.20 min 0
Race To The North-Igor
Race To The North
Directed By Igor
Belarus
2.89 min 2
Help Street Children-Sabina
Help Street Children
Directed By Sabina
Canada
5.33 min 1
Molokai Today-Jake
Molokai Today
Directed By Jake
United States
3.00 min 1
One Roof-Jon
One Roof
Directed By Jon

2.54 min 0
Renaissance Of Soul-Harsh
Renaissance Of Soul
Directed By Harsh
India
3.33 min 0
Hocus-Pocus-xplusrey
Hocus-Pocus
Directed By xplusrey

1.20 min 0
It's A Trap-Shauna
It's A Trap
Directed By Shauna
United Kingdom
2.91 min 0
Self Portraits-Lee
Self Portraits
Directed By Lee
Canada
3.00 min 7
The Enterprise Of Mi-Giovanni
The Enterprise Of Mi
Directed By Giovanni

2.66 min 1
Simons Chronicles-Brian
Simons Chronicles
Directed By Brian
United States
2.95 min 0
Intro To La Ceiba-Jardiel
Intro To La Ceiba
Directed By Jardiel

1.70 min 0
The Big Pit-Mattia
The Big Pit
Directed By Mattia
United Kingdom
3.31 min 1
We Belong-Ashley
We Belong
Directed By Ashley
United States
4.51 min 0
No bicycle parking-Raphael
No bicycle parking
Directed By Raphael
United States
2.58 min 0
Udawalawe-Mark
Udawalawe
Directed By Mark
Australia
5.42 min 1
Sisyphean Search-Remigiusz
Sisyphean Search
Directed By Remigiusz
United Kingdom
2.83 min 2
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
France
3.08 min 0
Face To Face-Martin
Face To Face
Directed By Martin
United States
3.67 min 0
Puppets have no Face-Yasser
Puppets have no Face
Directed By Yasser

3.09 min 0
Mahabodhi Temple-manoj
Mahabodhi Temple
Directed By manoj
India
1.62 min 2
Yoga Enthusiast-Bron
Yoga Enthusiast
Directed By Bron
United States
3.46 min 0