Udawalawe

Contest Name :Documentary Competition #2, Submission Date :04-25-2019, Uploaded By : Mark
Directed By :  Mark Abriel, Filmmaker,,
Shot On: HD,   Crew Members: 1  Duration:
CURRUMBIN WATERS ,QLD , Australia   Views: 1466
Inspiration: Udawalawe National Park is the home of Sri Lanka's most iconic animal, the elephant. This documentary short travels through the dry, dusty plains of Udawalawe, to photograph the world's largest land animals in their home terrain.
       1



 
Dear Mark, I imagine it was a great trip. I was amazed how peaceful this elephants are if compared with African elephants. 
Documentary Films >

Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Xang-PATRICIA
Xang
Directed By PATRICIA
Colombia
2.10 min 0
Help Street Children-Sabina
Help Street Children
Directed By Sabina
Canada
5.33 min 1
Coming Of The Son Of-Brad
Coming Of The Son Of
Directed By Brad
United States
2.95 min 3
The Archaeology Of C-Tom
The Archaeology Of C
Directed By Tom
United States
3.92 min 0
Meredith Bugel-Meredith
Meredith Bugel
Directed By Meredith
United States
1.52 min 1
Conversations With A-Tiffany
Conversations With A
Directed By Tiffany

1.17 min 2
FINACIAL CRISIS V/S -Shihab
FINACIAL CRISIS V/S
Directed By Shihab
India
3.23 min 0
19-Ryan
19
Directed By Ryan
United States
2.50 min 0
Beautiful Victoria-John
Beautiful Victoria
Directed By John
Canada
3.00 min 0
Small Town, Big Hear-Jakob
Small Town, Big Hear
Directed By Jakob
Canada
3.00 min 0
Dance of the palm fr-mark
Dance of the palm fr
Directed By mark
Australia
3.27 min 2
Single Mother Who Ad-ambika
Single Mother Who Ad
Directed By ambika

0.78 min 0
The Purple Heart-Kwame
The Purple Heart
Directed By Kwame
United States
3.02 min 1
We Belong-Ashley
We Belong
Directed By Ashley
United States
4.51 min 0
Udawalawe-Mark
Udawalawe
Directed By Mark
Australia
5.42 min 1
War Theater & Animal-Igor
War Theater & Animal
Directed By Igor
Belarus
2.99 min 3
Spirit Of Fashion-Tom
Spirit Of Fashion
Directed By Tom

4.92 min 0
Violence-Tsipi
Violence
Directed By Tsipi
Israel
5.27 min 0
18 steps to city-Shu
18 steps to city
Directed By Shu
China
2.62 min 3
The Golden Age Part -David
The Golden Age Part
Directed By David

1.56 min 0
Pirates Of The 3rd W-Pieter
Pirates Of The 3rd W
Directed By Pieter
South Africa
3.00 min 0
Wanderlust Festival-Isaac
Wanderlust Festival
Directed By Isaac
United States
2.02 min 0
Shapes-Reuben
Shapes
Directed By Reuben

2.48 min 0
LIFE TEATER, Who is -Igor
LIFE TEATER, Who is
Directed By Igor
Belarus
1.85 min 1
She Didn`t Come-Jadran
She Didn`t Come
Directed By Jadran
Croatia
2.44 min 0
Wild Spirit Wolf San-Lynsey
Wild Spirit Wolf San
Directed By Lynsey
United States
2.51 min 0
Prawn Culture-Abhijit
Prawn Culture
Directed By Abhijit
India
2.90 min 1
EcoDrone Warriors / -Skip
EcoDrone Warriors /
Directed By Skip
United States
1.14 min 0
Nankou-liangxiaofei
Nankou
Directed By liangxiaofei
China
2.87 min 0
Puppets have no Face-Yasser
Puppets have no Face
Directed By Yasser

3.09 min 0
allegedly-I.DOL
allegedly
Directed By I.DOL
United Kingdom
0.50 min 0
Mother Day-saqib
Mother Day
Directed By saqib

4.86 min 0
Singing In Beijing-Victor
Singing In Beijing
Directed By Victor
China
3.00 min 11
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 0
minutes before suici-Arpan
minutes before suici
Directed By Arpan
India
9.37 min 1
Cormorant Fish-xun
Cormorant Fish
Directed By xun
China
1.99 min 0
Not my story-Romina
Not my story
Directed By Romina
Canada
3.39 min 1
Nalanda University R-manoj
Nalanda University R
Directed By manoj
India
1.72 min 2
Portokalenia-SPIRO
Portokalenia
Directed By SPIRO

1.39 min 0
My Own Private Ice S-Algis
My Own Private Ice S
Directed By Algis
Canada
2.86 min 0
sausage party-Elliott
sausage party
Directed By Elliott
United States
3.33 min 1
Bullying Hurts-brittany
Bullying Hurts
Directed By brittany

0.51 min 0
Kunfu Kids -Ernest
Kunfu Kids
Directed By Ernest
United States
5.41 min 3
Dead Skins-Damien
Dead Skins
Directed By Damien
Canada
3.28 min 0
4 Walls-Alishama
4 Walls
Directed By Alishama
Namibia
3.83 min 0
Vergina Ancient Gree-Gregory
Vergina Ancient Gree
Directed By Gregory
Greece
2.81 min 0
Thomas Curran Moving- Cameras
Thomas Curran Moving
Directed By Cameras

4.00 min 1
A Life To Live-Ismail
A Life To Live
Directed By Ismail
United States
0.00 min 1