We Belong

Contest Name :Documentary Competition #5, Submission Date :10-14-2019, Uploaded By : Ashley
Directed By :  Ashley Bigley, Motion Graphics Editor,,
Shot On: Canon EOS Rebel T5i, Canon Mark III,   Crew Members: 2  Duration:
Phoenix ,Arizona , United States   Views: 951
Inspiration: This documentary highlights the work a female rock climbing coalition is doing in Arizona, produced by a female rock climber.
       0



 
Documentary Films >

Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
Percipitous Steep-Zangxi
Percipitous Steep
Directed By Zangxi
China
2.95 min 0
Manas-Kubanychbek
Manas
Directed By Kubanychbek
Kyrgyzstan
3.00 min 2
The Life of a Pro Ga-Johnny
The Life of a Pro Ga
Directed By Johnny
United States
4.98 min 1
Life And Death In Ci-Patricia
Life And Death In Ci
Directed By Patricia
Colombia
1.00 min 0
For Example You're A-Jacob
For Example You're A
Directed By Jacob
Germany
2.34 min 4
Forgotten Sisters 2-Jadran
Forgotten Sisters 2
Directed By Jadran
Croatia
2.88 min 0
Night & Day In  Reyk-Tinna
Night & Day In Reyk
Directed By Tinna
Sweden
1.57 min 0
Ip: Invading Privacy-Evan
Ip: Invading Privacy
Directed By Evan
United States
0.76 min 0
Byron mystery lights-mark
Byron mystery lights
Directed By mark
Australia
3.07 min 1
Prologue:Kolkata Gla-Ankur,
Prologue:Kolkata Gla
Directed By Ankur,
India
2.97 min 2
Eight-And-A-Third Mi-Alan
Eight-And-A-Third Mi
Directed By Alan
United States
1.87 min 0
Hondurans missing in-Deborah
Hondurans missing in
Directed By Deborah
Mexico
3.02 min 1
Passing Thru-Yasunari
Passing Thru
Directed By Yasunari
Malaysia
1.00 min 0
Thehandsthatpullther-Abhijit
Thehandsthatpullther
Directed By Abhijit
India
2.55 min 7
Vocational Education-Mr.Sachin
Vocational Education
Directed By Mr.Sachin
India
3.33 min 0
New Birth-Jadro311
New Birth
Directed By Jadro311
Croatia
1.07 min 0
Waitiing At The Stat-Hongyu
Waitiing At The Stat
Directed By Hongyu
China
2.72 min 0
Light Prohibition-Andrea
Light Prohibition
Directed By Andrea
Italy
5.02 min 0
Navajo Weaving-Doug
Navajo Weaving
Directed By Doug
United States
1.82 min 0
Seniors (Master Thea-Miguel
Seniors (Master Thea
Directed By Miguel
Venezuela
2.89 min 0
BLIEVE-Alex
BLIEVE
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 0
Super Kid-Harish
Super Kid
Directed By Harish

2.58 min 0
Philis-Adam
Philis
Directed By Adam
United Kingdom
4.49 min 0
1935-phillip
1935
Directed By phillip
United States
4.31 min 0
Jerildean Wray A Tru-TED
Jerildean Wray A Tru
Directed By TED

2.82 min 0
Montauk Unveiled : T-Christopher
Montauk Unveiled : T
Directed By Christopher
United States
2.14 min 0
The Cloning of the K-Shauna
The Cloning of the K
Directed By Shauna
United Kingdom
3.17 min 1
Alexandrian Poets-Stanka
Alexandrian Poets
Directed By Stanka

3.49 min 0
Ben-Spike
Ben
Directed By Spike
Australia
3.01 min 2
cross the road-Lucas
cross the road
Directed By Lucas
Brazil
1.68 min 0
Rock Bottom-Matt
Rock Bottom
Directed By Matt
United Kingdom
15.26 min 0
London Calling-Stamatis
London Calling
Directed By Stamatis
Greece
4.59 min 1
Sway With Me-Martin
Sway With Me
Directed By Martin
United States
3.31 min 0
The Making of an Ama-Daniel
The Making of an Ama
Directed By Daniel
New Zealand
3.33 min 0
Bimini Challenge-Kendra
Bimini Challenge
Directed By Kendra
United States
2.57 min 0
marcha en Juarez-DubethRamferi
marcha en Juarez
Directed By DubethRamferi
United States
4.58 min 0
Bon Appetit-Matthew
Bon Appetit
Directed By Matthew
United Kingdom
2.46 min 1
Victim of War-Mevlüt
Victim of War
Directed By Mevlüt
Turkey
3.51 min 1
Two Cities, One Week-Carmen
Two Cities, One Week
Directed By Carmen
United States
3.67 min 0
Zebro  Lost In Space-Gubin
Zebro Lost In Space
Directed By Gubin

3.43 min 0
Blind Faith-Andy
Blind Faith
Directed By Andy
United Kingdom
3.00 min 2
Batalha final-Raphael
Batalha final
Directed By Raphael
United States
2.93 min 0
Contrary To Consumat-Tinna
Contrary To Consumat
Directed By Tinna
Sweden
1.62 min 0
Brown Busker-Guy
Brown Busker
Directed By Guy
Albania
2.02 min 0
the Gospel of Mark-Larry
the Gospel of Mark
Directed By Larry
United States
3.18 min 0
Faces Ancient Greek -Gregory
Faces Ancient Greek
Directed By Gregory
Greece
1.00 min 1
China Lugou Bridge-chenduomi
China Lugou Bridge
Directed By chenduomi
China
2.92 min 0
no escape a silent c-ananthakrishnan
no escape a silent c
Directed By ananthakrishnan
India
3.33 min 1