Sistering

Contest Name :Documentary Competition #6, Submission Date :12-10-2019, Uploaded By : Swati
Directed By :  Swati Goyal and Sonya Moorjani, Director/Editor,,
Shot On: A7Sii,   Crew Members: 2  Duration:
Toronto ,ONTARIO , Canada   Views: 999
Inspiration: Hailing from India, we both know the importance of highlighting women’s voices, something that continues to be a struggle back home, especially for those living below the poverty line. It is place where ancient traditions like Sati and female foeticide continue in some parts of the country because girls are seen as a burden and boys are seen as a blessing. We thus wanted to make a documentary that focused on a problem that women were facing In Toronto and we stumbled upon Sistering. This organization provides support and care for women and trans members of the community that are often shunned by society. What better cause to highlight especially when homelessness and mental illness are on the rise in Canada?
       3



 
splendid job 👍 
good job 😊 
Documentary Films >

Saving Lives In Worl-Kim
Saving Lives In Worl
Directed By Kim
United States
2.88 min 0
James Mckay:Soul Sur-Dan
James Mckay:Soul Sur
Directed By Dan
United States
2.44 min 0
Wicker...Alive & Kic-chadwick
Wicker...Alive & Kic
Directed By chadwick
United States
1.68 min 1
Swamp Stompers-Justin
Swamp Stompers
Directed By Justin
United States
2.95 min 2
Real Documentaries: -Mark
Real Documentaries:
Directed By Mark
Australia
2.80 min 0
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.79 min 3
Japan-Walking-YoungZhengFan
Japan-Walking
Directed By YoungZhengFan
China
1.10 min 0
New Year's Pictures -zap
New Year's Pictures
Directed By zap
China
3.03 min 0
Visitor-mark
Visitor
Directed By mark
Australia
3.48 min 3
Cortar Na Mao-Raphael
Cortar Na Mao
Directed By Raphael
United States
1.28 min 0
1st Place winner
Dust & Dreams-Abhijit
Dust & Dreams
Directed By Abhijit
India
2.98 min 10
1st Place winner
Dani Danger-David
Dani Danger
Directed By David
United States
2.52 min 0
1st Place winner
Mountain City-mengying
Mountain City
Directed By mengying
China
2.37 min 2
1st Place winner
Forgotten Sisters-Jadran
Forgotten Sisters
Directed By Jadran
Croatia
3.00 min 1
1st Place winner
Bang Bang Force-Zangxi
Bang Bang Force
Directed By Zangxi
China
2.50 min 0
1st Place winner
The Black Gay Priest-Andy
The Black Gay Priest
Directed By Andy
United Kingdom
2.98 min 0
1st Place winner
Gorelovka-Alexander
Gorelovka
Directed By Alexander
United Kingdom
2.97 min 0
1st Place winner
Malvinas Falkland-Nicolás
Malvinas Falkland
Directed By Nicolás
Argentina
4.19 min 0
1st Place winner
Revolutionary Gangst-The
Revolutionary Gangst
Directed By The
United States
2.83 min 0
1st Place winner
Dubkasm - Transform -Robin
Dubkasm - Transform
Directed By Robin
Brazil
3.00 min 2
1st Place winner
Obscura-Damon
Obscura
Directed By Damon
United States
1.90 min 6
1st Place winner
Leadbelly-J.M.
Leadbelly
Directed By J.M.
United States
2.93 min 2
1st Place winner
I am Thou-Andy
I am Thou
Directed By Andy
United Kingdom
3.02 min 2
1st Place winner
ELKO Desighn-Alexey
ELKO Desighn
Directed By Alexey
Belarus
4.53 min 2
1st Place winner
Ladies of Samoa-Belle
Ladies of Samoa
Directed By Belle
Australia
2.98 min 1
1st Place winner
The Secret Special E-Kamal
The Secret Special E
Directed By Kamal
United States
4.58 min 0
1st Place winner
Lockie And Love-Dimi
Lockie And Love
Directed By Dimi
New Zealand
4.13 min 2
1st Place winner
More Than A Game-Azi
More Than A Game
Directed By Azi
United Kingdom
3.00 min 0
1st Place winner
Mental Block-Karen
Mental Block
Directed By Karen
United Kingdom
3.01 min 0
1st Place winner
Ecologists = Fascist-Maxime
Ecologists = Fascist
Directed By Maxime
France
3.17 min 7
1st Place winner
Jessica Clark Racing-Ellen
Jessica Clark Racing
Directed By Ellen
United States
4.57 min 1
1st Place winner
AISHA-Sebastian
AISHA
Directed By Sebastian
United Arab Emirates
2.50 min 2
1st Place winner
Los Hijos De La Gabr-Hugo
Los Hijos De La Gabr
Directed By Hugo
Mexico
3.01 min 1
1st Place winner
Voladores/kgosninin-Adolfo
Voladores/kgosninin
Directed By Adolfo
United States
3.00 min 1
1st Place winner
Portobello-Alex
Portobello
Directed By Alex
United Kingdom
3.00 min 3
1st Place winner
Oyster-Berry
Oyster
Directed By Berry

6.09 min 4
1st Place winner
Journey To War With -Soheil
Journey To War With
Directed By Soheil
Iran
4.52 min 5
1st Place winner
The Third Act Of Mar-Rick
The Third Act Of Mar
Directed By Rick
United States
2.19 min 0
1st Place winner
Iix, 210, Catholic E-Brendan
Iix, 210, Catholic E
Directed By Brendan
United States
3.00 min 3
1st Place winner
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 2
1st Place winner
By a grandson-Benjamin
By a grandson
Directed By Benjamin
Hungary
4.14 min 0
2nd Place winner
Kids Matter- Horton
Kids Matter
Directed By Horton

0.50 min 2
2nd Place winner
Uncle Thanh's Family-Duy
Uncle Thanh's Family
Directed By Duy
United States
5.10 min 3
2nd Place winner
SKATER GIRLS-OPHELIA
SKATER GIRLS
Directed By OPHELIA
United Kingdom
3.21 min 0
2nd Place winner
WEIGHT TRAINING & ME-PAUL
WEIGHT TRAINING & ME
Directed By PAUL
United States
5.13 min 0
3rd Place winner
Lituka: A Story -Rodney
Lituka: A Story
Directed By Rodney
United States
4.00 min 1
3rd Place winner
Define Wealth-Dimitris
Define Wealth
Directed By Dimitris
Netherlands
3.49 min 0
3rd Place winner
Will Shanklin - Art -Tony
Will Shanklin - Art
Directed By Tony
United States
3.44 min 0
3rd Place winner
Miriam-Sergio
Miriam
Directed By Sergio
Mexico
2.48 min 1
3rd Place winner
i will return and I -Jardiel
i will return and I
Directed By Jardiel
Honduras
4.55 min 0
3rd Place winner
Nepal Snehi Kaakha-Kirtana
Nepal Snehi Kaakha
Directed By Kirtana
United States
5.15 min 404
3rd Place winner
The Antique Store Na-Alejandro
The Antique Store Na
Directed By Alejandro
Argentina
3.02 min 0
3rd Place winner
Grunge Girls-Chris
Grunge Girls
Directed By Chris
United States
3.91 min 0
CHENJIAHUI-YEJUN
CHENJIAHUI
Directed By YEJUN
China
2.18 min 1
Beep-M.
Beep
Directed By M.

3.00 min 0
Welcome to Edna-Shannon
Welcome to Edna
Directed By Shannon
United States
3.10 min 0
Diary Of A Jerk : Ep-Maxime
Diary Of A Jerk : Ep
Directed By Maxime
France
3.05 min 0
Glimpse Of The World-Ernest
Glimpse Of The World
Directed By Ernest
United States
2.92 min 1
Beautiful city-Mohsen
Beautiful city
Directed By Mohsen
Australia
3.20 min 5
Ancient Greek Pagrat-Gregory
Ancient Greek Pagrat
Directed By Gregory
Greece
2.88 min 0
A Locking Sport Cent-youngzhengfan
A Locking Sport Cent
Directed By youngzhengfan
China
2.71 min 0
Seasons Around The M-Igor
Seasons Around The M
Directed By Igor
Belarus
1.17 min 3
Eyerony-Emerson
Eyerony
Directed By Emerson
United States
3.12 min 1
Burning Incense-Pudge
Burning Incense
Directed By Pudge
China
2.93 min 0
The Virus in Mexico-SALOMON
The Virus in Mexico
Directed By SALOMON
Mexico
3.23 min 0
Kar Sawaal-Abhijit
Kar Sawaal
Directed By Abhijit
India
3.40 min 2
cell-music-Robin
cell-music
Directed By Robin
Brazil
3.33 min 0
Land Of Chinggis Kha-Paul
Land Of Chinggis Kha
Directed By Paul
United States
2.69 min 0
The Ranch-Jesse
The Ranch
Directed By Jesse
United States
3.02 min 0
Birding In Honduras-Jardiel
Birding In Honduras
Directed By Jardiel

2.31 min 0
Kinesthetic Polling -Jeffrey
Kinesthetic Polling
Directed By Jeffrey
United States
2.00 min 0
Reflections of the o-Algis
Reflections of the o
Directed By Algis
Canada
0.50 min 0
Introduction-Tinna
Introduction
Directed By Tinna
Sweden
1.55 min 0
An Honest Interview -Michael
An Honest Interview
Directed By Michael
United Kingdom
33.08 min 0
FINACIAL CRISIS V/S -Shihab
FINACIAL CRISIS V/S
Directed By Shihab
India
3.23 min 0
Tent City Ontario Ca-Gabriel
Tent City Ontario Ca
Directed By Gabriel

5.02 min 0
19-Ryan
19
Directed By Ryan
United States
2.50 min 0
A Tango For No One-Faryde
A Tango For No One
Directed By Faryde
France
2.99 min 1
Small Town, Big Hear-Jakob
Small Town, Big Hear
Directed By Jakob
Canada
3.00 min 0
Dance of the palm fr-mark
Dance of the palm fr
Directed By mark
Australia
3.27 min 2
Help Street Children-Sabina
Help Street Children
Directed By Sabina
Canada
5.33 min 1
Coming Of The Son Of-Brad
Coming Of The Son Of
Directed By Brad
United States
2.95 min 3
Meredith Bugel-Meredith
Meredith Bugel
Directed By Meredith
United States
1.52 min 1
Baqa`a Camp-Shady
Baqa`a Camp
Directed By Shady

2.04 min 0
Violence-Tsipi
Violence
Directed By Tsipi
Israel
5.27 min 0
18 steps to city-Shu
18 steps to city
Directed By Shu
China
2.62 min 3
Multan Report Dm Dig-saqib
Multan Report Dm Dig
Directed By saqib

0.70 min 0
Wanderlust Festival-Isaac
Wanderlust Festival
Directed By Isaac
United States
2.02 min 0
A Faith Thing-Victor
A Faith Thing
Directed By Victor
Colombia
2.71 min 0
Underwater World In -Ernest
Underwater World In
Directed By Ernest
United States
2.99 min 2
We Belong-Ashley
We Belong
Directed By Ashley
United States
4.51 min 0
Udawalawe-Mark
Udawalawe
Directed By Mark
Australia
5.42 min 1
Blacksmith-xun
Blacksmith
Directed By xun
China
0.61 min 0
War Theater & Animal-Igor
War Theater & Animal
Directed By Igor
Belarus
2.99 min 3
Puppets have no Face-Yasser
Puppets have no Face
Directed By Yasser

3.09 min 0
Games Of European Co-Gregory
Games Of European Co
Directed By Gregory
Greece
3.22 min 0
allegedly-I.DOL
allegedly
Directed By I.DOL
United Kingdom
0.50 min 0
Singing In Beijing-Victor
Singing In Beijing
Directed By Victor
China
3.00 min 11
The Colour Of My Lif-Tuleka
The Colour Of My Lif
Directed By Tuleka
Germany
3.00 min 0
LIFE TEATER, Who is -Igor
LIFE TEATER, Who is
Directed By Igor
Belarus
1.85 min 1